Бережанська Районна Рада

e-mail: office@berezhany-rrada.gov.ua

Друк

БЕРЕЖАНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

ПРОГРАМА

підтримки та розвитку культури і мистецтва в Бережанському районі на 2016 рік

1. Паспорт Програми

1.

Ініціатор розроблення Програми

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми

Закон України «Про культуру», Указ Президента України від 30 грудня 2013 року № 717/2013 «Про додаткові заходи щодо державної підтримки культури і мистецтва в Україні», постанова Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №385 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на період до           2020 року», розпоряджень голови обласної державної адміністрації від 04 лютого      2014 року №37-од «Про додаткові заходи щодо  підтримки культури і мистецтва в області», голови районної державної адміністрації від 03 березня 2014 року       №64-од «Про додаткові заходи щодо підтримки культури і мистецтва в районі», від 09 лютого 2016 року №45-од «Про план роботи з виконання завдань Державної стратегії регіонального розвитку України».

3.

Розробник Програми

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

4.

Співрозробники Програми

-

5.

Відповідальний     виконавець Програми

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

6.

Учасники Програми

фінансове управління, відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, централізована бібліотечна система, краєзнавчий музей, Жуківська державна музична школа, сільські клубні заклади культури, органи місцевого самоврядування

7.

Термін реалізації Програми

2016 рік

8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми,

всього,
у тому числі:

582,5 тис. грн.

8.1.

кошти районного бюджету

582,5 тис. грн.

8.2.

кошти інших джерел

-

2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма

Сьогодні як ніколи особливої уваги з боку держави, органів місцевого самоврядування та всього суспільства потребує питання розвитку культури.

Рівень задоволення культурних потреб мешканців району, особливо дітей та молоді, не відповідає вимогам часу.

Станом на 01 січня 2016 року мережа закладів культури в Бережанському районі становить: 40 закладів культури клубного типу (в т.ч. 1 районний будинок культури, 6 сільських будинків культури, 33 сільських клуби), 43 бібліотеки (в т.ч. 1 центральна районна бібліотека ім. Т.Г.Шевченка, 1 районна дитяча бібліотека імені Лесі Українки, 41 бібліотека-філіал), 1 початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад (Жуківська державна музична школа), 1 краєзнавчий музей.

В районі діють 9 колективів, які носять звання «народний», «зразковий».

Кількість працюючих в закладах культури, що фінансуються з місцевого бюджету 149.

У сільській місцевості функціонує 144 аматорських художніх колективи, у складі яких 1783 учасники.

Традиційними в районі стали творчі звіти майстрів мистецтв та аматорських художніх колективів на сцені районного будинку народної творчості. Впродовж 2015 року відбулося 8 таких звітів.

Проведення творчих звітів виявляє нових виконавців автентичного фольклору, майстрів народних художніх промислів.

Разом з тим, відсутність нового інструментарію, технічних засобів, сучасної аудіотехніки, звукопідсилюючої апаратури не в повній мірі забезпечує рівень виконавської майстерності, розвиток творчого потенціалу аматорського мистецтва.

Бережанщина є місцем проведення Регіонального фестивалю стрілецької та повстанської пісні «Дзвони Лисоні» та фестивалю повстанської пісні «Чорна вишиванка». Щорічними стали районні фестивалі:

- фестиваль вертепних дійств «Ясна зірка засіяла»;

- районний фестиваль-конкурс театральних колективів «Театральна мозаїка»;

- районний фестиваль-конкурс «Бережанська танцювальна весна»;

- районний дитячий фестиваль-конкурс солістів-вокалістів «Дзвінкі соловейки»;

- районний сільський фестиваль лемківської культури в с. Гутисько «Єднаймося, братове, з лемківського роду»;

- районне свято родинної творчості «Родинне перевесло».

Через відсутність відповідного автотранспорту та коштів на транспортні витрати, зокрема паливно-мастильні матеріали, для аматорських художніх колективів району гостро стоїть питання участі у різноманітних фестивалях та конкурсах, які відбуваються в районі та області.

Бібліотечний фонд централізованої бібліотечної системи станом на 01 січня 2016 року нараховує 318668 примірників видань. Загальний обсяг документів, що надійшли у 2015 році складає 2834 примірники, з них 877 примірників періодичних видань. При центральній районній бібліотеці та 3 сільських бібліотеках-філіалах функціонують інтернет-центри, що забезпечують для населення вільний доступ до мережі Інтернет. На жаль, наявний книжковий фонд, особливо у сільських бібліотеках, є застарілим, що не дозволяє на належному рівні задовільнити потреби населення.

Музейний фонд краєзнавчого музею станом на 01 січня 2016 року нараховує 18 260 експонатів.

Працівниками музею у 2015 році зібрано та науково опрацьовано 557 предметів, організовано 71 масовий захід, влаштовано 83 виставки та 3 виставки поза межами музею, прочитано 2 лекції, проведено 30 тематичних уроків та 9 майстер-класів, упорядковано та видано 12 наукових збірників та книг. Одним із пріоритетним напрямків музею у 2015 році стала реалізація проекту «Локальна історія». Протягом року було здійснено науково-пошукові експедиції працівників музею у 22 села району, під час яких відзнято понад 70 інтерв’ю, відскановано понад 1000 фотографій. Через відсутність достатнього фінансування для відшкодування відряджень, працівникам доводиться робити виїзди в села за свій рахунок.

У Жуківській державній музичній школі навчається 95 учнів із 7 навколишніх сіл (Жуків, Гиновичі, Підлісне, Надрічне, Урмань, Поручин, Біще) та з м. Бережани. В школі є 2 відділи: художньо-хореографічний і музичний (фортепіано, бандура, цимбали, скрипка, баян, сопілка, труба, вокал).

Слід відмітити й деякі позитивні зміни в питанні вирішення проблем зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури у 2015 році, зокрема проведено: 22 косметичних ремонти, замінено 52 вікна та 3 дверей на енергозберігаючі, проведено 1 ремонт покрівлі, закуплено звукопідсилюючу апаратуру. Орієнтовна вартість робіт складає 1270,0 тис. грн., з них 806,0 тис. грн. у сільській місцевості.

Зокрема:

- завершено капітальний ремонт сільського клубу в с. Лапшин (спонсорські кошти орієнтовно в сумі 370,0 тис. грн.);

- замінено 17 вікон у Бережанській державній школі мистецтв (спонсорські кошти в сумі 35,2 тис. грн.);

- замінено 6 вікон та 1 двері у сільському клубі в с. Волиця (субвенція Рогачинської сільської ради в сумі 29,6 тис. грн.);

- замінено 6 вікон та 2 дверей у сільському клубі в с. Рогачин (субвенція Рогачинської сільської ради в сумі 17,4 тис. грн.);

- у школах естетичного виховання дітей частково проведено косметичні ремонти класів;

- проведено ремонт покрівлі будівлі Підвисоцького сільського клубу (субвенція Підвисоцької сільської ради в сумі 329,1 тис. грн.);

- проведено косметичний ремонт костюмерної у районному будинку культури (кошти Бережанської районної ради в сумі 14,0 тис. грн.);

- проведено ремонт виставкового залу краєзнавчого музею (кошти Бережанської районної ради в сумі 108,0 тис. грн.);

- встановлено 15 енергозберігаючих вікон та закуплено 6 інфрачервоних панелей для районного будинку культури (кошти Бережанської районної ради в сумі 89,2 тис. грн.);

- закуплено звукопідсилюючу апаратуру (акустичні колонки, мікшерні пульти, мікрофони, комутація, ноутбук) для районного будинку культури (кошти Бережанської районної ради в сумі 214,0 тис. грн.);

- закуплені музичні колонки, мікрофони, технічні засоби для Волощинського сільського будинку культури, мікшерний пульт, будівельні матеріали для Божиківського сільського клубу, 2 дверей, 5 офісних крісел, тканину на завісу сцени для Квітковецького сільського клубу (субвенція Божиківської сільської ради в сумі 60,8 тис. грн.).

Однак, ці поодинокі заходи, не вирішують нагальних проблем закладів культури району в цілому. Складна ситуація в галузі культури потребує здійснення комплексу заходів, що дозволять в умовах соціально-економічної кризи зберегти мережу та покращити матеріально-технічну базу закладів культури, вдосконалити рівень художнього аматорського мистецтва, зміст культурно-дозвіллєвої діяльності, ініціювати нові форми організації змістовного культурного дозвілля населення.

У 2015 році закінчилися терміни програми підтримки та розвитку сільських клубних закладів на 2011–2015 роки, затвердженої рішенням сесії районної ради від 24 лютого 2011 року №49 та програми поповнення бібліотечних фондів району на 2011–2015 роки, затвердженої рішенням сесії районної ради від 27 грудня 2010 року №29.

На виконання вище зазначених програм у 2011–2015 роках бюджетні кошти не виділялися, тому не вдалося досягти поставлених у програмах цілей.

Для вирішення проблемних питань щодо підтримки та розвитку закладів культури району, керуючись Указом Президента України від 30 грудня 2013 р. № 717/2013 «Про додаткові заходи щодо державної підтримки культури і мистецтва в Україні», відповідно до розпоряджень голови обласної державної адміністрації від 4 лютого 2014 року №37-од «Про додаткові заходи щодо  підтримки культури і мистецтва в області», голови районної державної адміністрації від 03 березня 2014 року №64-од «Про додаткові заходи щодо підтримки культури і мистецтва в районі» пропонується прийняти Програму підтримки та розвитку культури і мистецтва в Бережанському районі на 2016 рік.

3. Визначення мети Програми

Основною метою Програми є відродження, збереження та розвиток духовних здобутків, звичаїв та традицій українського народу, кращих традиційних цінностей нашого краю.

Досягнення цієї мети можливе за умови створення ефективних механізмів підтримки культурно-мистецької сфери, незалежно від форм власності, підпорядкування та правового статусу закладів культури, творчих колективів, об’єднань.

Розвиток культури в районі базується на таких засадах:

- вдосконалення реалізації державної політики у сфері культури, збереження та розвиток існуючої мережі закладів культури, недопущення перепрофілювання, реорганізації та ліквідації, поліпшення стану матеріально-технічної бази, підвищення ролі закладів культури в соціально-культурному житті;

- створення умов для функціонування мережі закладів культури, надання якісних культурних послуг для всіх верств населення;

- відродження української та інших національних культур, мов, збереження культурних традицій району;

- створення умов для розвитку аматорської  народної творчості, популяризація кращих мистецьких надбань району, проведення різноманітних культурних проектів, фестивалів та конкурсів, розвиток народної творчості, популяризація національних звичаїв і обрядів;

- естетичне та духовне виховання дітей і юнацтва, підтримка обдарованої молоді;

- збільшення обсягів видатків на розвиток культури;

- збереження національної культурної спадщини (рухомих та нерухомих пам’яток і цінностей, музеїв), як основи національної культури, турбота про подальший розвиток  культур національних меншин району;

- поповнення бібліотечних фондів сучасною книжковою продукцією;

Вище викладені концептуальні основи та завдання визначають характер районної програми підтримки та розвитку культури в Бережанському районі на 2016 рік.

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання Програми

Для якісного проведення культурно-масових заходів у сільській місцевості необхідно покращити технічне оснащення сільських клубних закладів шляхом придбання звукопідсилюючої апаратури.

З метою належного розвитку аматорського мистецтва, поліпшення виконавського рівня народних та зразкових аматорських художніх колективів необхідно придбати комплекти музичних інструментів та костюмів.

Необхідно придбати автотранспорт для виїздів аматорських художніх колективів району та покращення їх гастрольної діяльності.

Для фінансового забезпечення Програми залучаються в установленому порядку кошти районного бюджету, а також кошти з інших джерел фінансування, не заборонені чинним законодавством .

Загальний обсяг фінансування Програми становить 582,5 тис. гривень.

Термін дії Програми – 2016 рік.

Ресурсне забезпечення Програми

тис. гривень

Джерела фінансування Програми

Обсяг фінансування Програми

(тис. грн.)

У тому числі витрат

на 2016 рік

(тис. грн.)

Обсяг ресурсів, усього,

у тому числі:

582,5

582,5

районний бюджет

582,5

582,5

кошти інших джерел

-

-

5. Перелік завдань, заходів Програми та результативні показники

Для реалізації Програми необхідно виконати наступні завдання:

  1. забезпечити:

- проведення культурно-мистецьких заходів;

- реалізацію проекту «Локальна історія»;

  1. придбати:

- автобус;

- комплекти костюмів для народних аматорських колективів району;

- комп’ютерну техніку для централізованої бібліотечної системи та районного будинку культури;

- комплекти музичних інструментів для народних аматорських колективів та Жуківської державної музичної школи;

- звукопідсилюючу апаратуру для сільських клубних закладів;

- стільці для виїзних концертів.

  1. поповнити бібліотечні фонди бібліотек району;
  2. провести ремонт експозиційної зали «Перша світова війна та Українське Січове Стрілецтво» краєзнавчого музею;
  3. впровадити енергозберігаючі технології (заміна вікон, дверей, встановлення енергоощадних систем опалення), з метою забезпечення підвищення енергоефективності експлуатації будівель.

7. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації.

У разі необхідності, зміни та доповнення до Програми вносяться за поданням відділу культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації.

Виконавці інформують про хід реалізації Програми районну державну адміністрацію до 25 грудня 2016 року.


6. Напрями діяльності та заходи з реалізації Програми

№ з/п

Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання)

Перелік заходів Програми

Строк вико-нання заходу

Виконавці

Джерела фінансу-

вання

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість),

тис. гривень,

Очікуваний

результат

1

2

3

4

5

6

7

8

1.

Розвиток аматорського мистецтва, фольклору, народних ремесел

Забезпечення прове-дення культурно-мистецьких заходів,

у тому числі:

1) святкування дер-жавних, професійних та календарних свят

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, заклади культури району, органи місцевого самоврядування

районний бюджет

20,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, забезпечення відзначення на належному рівні державних, професійних та календарних свят

2) районний фести-валь «Бережанська танцювальна весна - 2016»

травень

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, сільські клубні заклади

районний бюджет

2,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, стимулювання вдосконалення танцювальної майстерності виконавців

1

2

3

4

5

6

7

8

3) ІІ районний дитячий фестиваль-конкурс солістів-вокалістів «Дзвінкі соловейки»

червень

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, сільські клубні заклади

районний бюджет

3,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, стимулювання вдосконалення вокальної майстерності виконавців, популяризація дитячої творчості

4) ІV районний огляд-конкурс вокальних колективів

жовтень

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, сільські клубні заклади

районний бюджет

3,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, стимулювання вдосконалення вокальної майстерності виконавців

5) районне свято родинної творчості

«Родинне перевесло-2016»

листопад

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, сільські клубні заклади

районний бюджет

2,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, збереження родинних традицій

6) участь художніх колективів та вико-навців району у Міжнародних, Все-українських, обласних фестивалях, кон-курсах та по обміну концертно-культур-ними програмами з іншими районами області

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, сільські клубні заклади

районний бюджет

10,0

популяризація аматорських художніх колективів району, стимулювання вдосконалення їхньої виконавської майстер-ності

1

2

3

4

5

6

7

8

7) нагородження переможців обласних, всеукраїнських та міжнародних конкур-сів, фестивалів та кращих працівників культури району

9 листо-пада

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет

6,0

відзначення кращих праців-ників культури району, стимулювання їх до нових творчих здобутків

2.

Розвиток музейної справи

реалізація проекту «Локальна історія»

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, краєзнавчий музей

районний бюджет

6,5

забезпечення збору відео

та фотоматеріалів з історії Бережанщини

3.

Розвиток бібліотечної справи

поповнення бібліотечних фондів

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, централізована бібліо-течна система

районний бюджет

40,0

оновлення бібліотечного фонду району

4.

Зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури району

1) придбання автобуса

ІІ квартал

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет

250,0

розширення географії кон-цертної діяльності аматор-ських художніх колективів

1

2

3

4

5

6

7

8

2) ремонт експозицій-ного залу крає знав-чого музею «Перша світова війна та Українське Січове Стрілецтво»

ІІ квартал

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, краєзнавчий музей

районний бюджет

100,0

забезпечення умов для належного зберігання та експонування музейних предметів

3) підвищення енергоефективності експлуатації будівель, впровадження енерго-зберігаючих техно-логій (заміна вікон, дверей, встановлення енергоощадних систем опалення)

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, органи місцевого самоврядування

районний бюджет, бюджети сільських рад

в межах виділених асигнувань

забезпечення економії бюджетних коштів, збереженості приміщень закладів культури, надання їм зовнішнього естетичного вигляду, створення гідних умов праці

4) придбання звукопідсилюючої апаратури для сіль-ських клубних закла-дів

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, органи місцевого самоврядування

районний бюджет, бюджети сільських рад

в межах виділених асигнувань

покращення рівня проведення культурно-масових заходів, фестивалів, конкурсів, свят у сільських клубних закладах

5) придбання музичних інстру-ментів для народних аматорських колек-тивів

ІІІ квартал

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет

40,0

покращення виконавського рівня народних та зразкових аматорських художніх колективів

1

2

3

4

5

6

7

8

6) придбання ком-плектів костюмів

ІІ квартал

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет

15,0

покращення рівня проведення культурно-масових заходів, забезпечення гідних умов праці

7) придбання музич-них інструментів для Жуківської державної музичної школи

ІІ квартал

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет

40,0

покращення рівня освітніх послуг, забезпечення гідних умов праці

8) придбання комп’ю-терної техніки для Централізованої бібліотечної системи та районного будинку культури

ІІІ квартал

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет

20,0

покрашення рівня надання послуг закладами культури, забезпечення гідних умов праці

9) придбання стільців для виїзних концертів

ІІ квартал

2016 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет

25,0

покращення рівня проведення культурно-масових заходів, фестивалів, конкурсів, свят

Коштів районного бюджету 

582,5

Коштів інших бюджетів 

-

Всього 

582,5