Бережанська Районна Рада

e-mail: office@berezhany-rrada.gov.ua

Друк

ПРОГРАМА 

підтримки та розвитку культури і мистецтва в Бережанському районі

на 2018 рік 

 

1. Паспорт Програми

 

1.

Ініціатор розроблення Програми 

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми 

 

 

Закон України «Про культуру», Указ Президента України від 30 грудня 2013 року № 717/2013 «Про додаткові заходи щодо державної підтримки культури і мистецтва в Україні», постанова Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №385 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на період до            2020 року», розпорядження голови обласної державної адміністрації від 04 лютого        2014 року №37-од «Про додаткові заходи щодо  підтримки культури і мистецтва в області», голови районної державної адміністрації від 03 березня 2014 року        №64-од «Про додаткові заходи щодо підтримки культури і мистецтва в районі», від 09 лютого 2015 року №45-од «Про план роботи з виконання завдань Державної стратегії регіонального розвитку України»

3.

Розробник Програми 

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

4.

Співрозробники Програми 

-

5.

Відповідальний     виконавець Програми 

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

6.

Учасники Програми

фінансове управління, відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, централізована бібліотечна система, краєзнавчий музей, Жуківська державна музична школа, сільські клубні заклади культури, виконавчі комітети сільських рад

7.

Термін реалізації Програми

2018 рік

8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми,

всього, у тому числі:

 

 

801,00 тис. грн.  

 

8.1.

кошти районного бюджету

801,00 тис. грн.    

8.2.

кошти інших джерел

-

 

2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма

Сьогодні як ніколи особливої уваги з боку держави, органів місцевого самоврядування та всього суспільства потребує питання розвитку культури.

Рівень задоволення культурних потреб мешканців району, особливо дітей та молоді, не відповідає вимогам часу.

Станом на 01 грудня 2017 року мережа закладів культури в Бережанському районі становить: 40 закладів культури клубного типу (в т.ч: 1 районний будинок культури, 6 сільських будинків культури, 33 сільських клуби), 39 бібліотек (в т.ч: 1 центральна районна бібліотека ім. Т.Г.Шевченка, 1 районна дитяча бібліотека імені Лесі Українки, 37 бібліотек-філіалів), 1 початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад (Жуківська державна музична школа), 1 краєзнавчий музей.

В районі діють 11 колективів, які носять звання «народний», «зразковий».

Кількість працюючих в закладах культури, що фінансуються з місцевого бюджету 150.

У сільській місцевості функціонує 143 аматорських художніх колективів, у складі яких 1645 учасників.

Традиційними в районі стали творчі звіти майстрів мистецтв та аматорських художніх колективів. Впродовж 2017 року відбулося 10 звітів аматорських колективів сільських закладів культури та 1 звіт народного студія АРТ-КРОК .

Проведення творчих звітів виявляє нових виконавців автентичного фольклору, майстрів народних художніх промислів.

 Разом з тим, відсутність нового інструментарію, технічних засобів, сучасної аудіотехніки, звукопідсилюючої апаратури не в повній мірі забезпечує рівень виконавської майстерності, розвиток творчого потенціалу аматорського мистецтва.

Бережанщина є місцем проведення Регіонального фестивалю стрілецької та повстанської пісні «Дзвони Лисоні» та фестивалю повстанської пісні «Чорна вишиванка». Щорічними стали районні фестивалі:

-  фестиваль вертепних дійств «Ясна зірка засіяла»;

-  районний фестиваль-конкурс театральних колективів «Театральна мозаїка»;

-  районний фестиваль-конкурс «Бережанська танцювальна весна»;

-  районний дитячий фестиваль-конкурс солістів-вокалістів «Дзвінкі соловейки»;

-  районний сільський фестиваль лемківської культури в с. Гутисько «Єднаймося, братове, з лемківського роду»;

-  районне свято родинної творчості «Родинне перевесло».

-  медовий фестиваль «Жу-Жу-Жуків».

Через відсутність відповідного автотранспорту для аматорських художніх колективів району гостро стоїть питання участі у різноманітних фестивалях та конкурсах, які відбуваються в районі та області.

Бібліотечний фонд централізованої бібліотечної системи станом на  01 грудня 2017 року книгозбірень налічує 220918 прим. літератури. Загальний обсяг документів, що надійшли у 2017 році складає понад 5421 примірників літератури, з них 496 примірник періодичних видань. При центральній районній бібліотеці та 3 сільських бібліотеках-філіалах функціонують інтернет-центри, що забезпечують для населення вільний доступ до мережі Інтернет. На жаль, наявний книжковий фонд, особливо у сільських бібліотеках, є застарілим, що не дозволяє на належному рівні задовільнити потреби населення.

Музейний фонд краєзнавчого музею станом на 01 січня 2018 року нараховує 18 260 експонатів.

Працівниками музею у 2017 році зібрано та науково опрацьовано1012 предметів, організовано 103 масових заходів, влаштовано 66 виставок, в т.ч.: 12 виставок поза межами музею, 5 навчальних заходів з метою вдосконалення навиків працівників музею, провели 3 презентації книг, організували і провели 28 майстер-класів, Музей відвідали 14949 відвідувачів.  

У Жуківській державній музичні школі навчається 95 учнів із 7 навколишніх сіл (Жуків, Гиновичі, Підлісне, Надрічне, Урмань, Поручин, Біще) та з м. Бережани. В школі є 2 відділи: художньо-хореографічний і музичний (фортепіано, бандура, цимбали, скрипка, баян, сопілка, труба, вокал).

Слід відмітити й деякі позитивні зміни в питанні вирішення проблем зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури у 2017 році, зокрема, завдяки прийняттям та частковим фінансуванням Програми підтримки та розвитку культури і мистецтва в Бережанському районі на 2017 рік, схваленої рішенням сесії Бережанської районної ради від 23 грудня 2016 року №173 кошти які протягом року виділялися за цією Програмою, а це 35.5 тис.грн., пішли переважно на організацію та проведення основних культурно-мистецьких заходів, переважно на придбання пального для перевезення на заходи учасників художньої самодіяльності.

Завдяки Програмі було підтримано проведення таких культурно-мистецьких заходів:

-         районий фестиваль «Ясна зірка засіяла»;

-         «Дзвінкі соловейки»;

-         «Єднаймося, братове, з лемківського роду»;

-         «Чорна вишиванка»;

-         «Дзвони Лисоні»;

-         Міжнародний проект «Ніч в музеях»;

-         Творчий звіт Бережанського району;

-         Відкриття туристичного сезону Тернопілля.

Окрім того, для зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури району та покращенню умов їхньої діяльності у 2017 році було здійснено:

- капітальний ремонт (перекриття) даху Рибниківського сільського клубу разом з бібліотекою, загальна кошторисна вартість робіт 791287,00 тис. грн. (кошти районного бюджету та Державного фонду соціально-економічного розвитку);

- капітальний ремонт покрівлі сільського клубу у с. Тростянець, загальна вартість робіт 797816,00 грн., (кошти районного бюджету та Державного фонду соціально-економічного розвитку);

- поточний ремонт коридорів районного будинку культури на суму 53000,00 гривень (кошти районного бюджету);

- поточний ремонт кімнат районної центральної бібліотеки, на суму 126513,00 грн. (кошти районного бюджету);

- придбано костюми для колективу «Вишневий цвіт» районного будинку культури на суму 3000,0 грн. (кошти районного бюджету). 

За кошти сільських бюджетів у 2017 році:

- придбано костюми для сільського клубу с. Літятин на суму 11000,00 грн. (кошти Літятинської сільської ради); 

- придбано плахти для сільського клубу с.Куряни на суму 7200,00 грн. (кошти Курянівської сільської ради);

- замінено на енергозберігаючі 4 вікна у Вербівському сільському клубі на суму 11000,00 грн. (кошти Вербівської сільської ради;

- закуплено дашок над сходами клубу с.Мечищів на суму 3000,00 грн. (кошти Мечищівської сільської ради);

- придбано нову літературу для Куропатницької сільської бібліотеки у кількості 453 прим. на суму 34295,00 грн. (кошти благодійного фонду «Світ дитини») та 704 прим. літ. релігійної тематики на суму 18414.88 грн. 00 коп.,

(кошти фонду «Східноєвропейська гуманітарна місія»).

Однак, ці поодинокі заходи, не вирішують нагальних проблем закладів культури району в цілому. Складна ситуація в галузі культури потребує здійснення комплексу заходів, що дозволять в умовах соціально-економічної кризи зберегти мережу та покращити матеріально-технічну базу закладів культури, вдосконалити рівень художнього аматорського мистецтва, зміст культурно-дозвіллєвої діяльності, ініціювати нові форми організації змістовного культурного дозвілля населення.

Для вирішення проблемних питань щодо підтримки та розвитку закладів культури району, керуючись Указом Президента України від 30 грудня

2013 року № 717/2013 «Про додаткові заходи щодо державної підтримки культури і мистецтва в Україні», відповідно до розпоряджень голови обласної державної адміністрації від 04 лютого 2014 року №37-од «Про додаткові заходи щодо  підтримки культури і мистецтва в області», голови районної державної адміністрації від 03 березня 2014 року №64-од «Про додаткові заходи щодо підтримки культури і мистецтва в районі» пропонується прийняти Програму підтримки та розвитку культури і мистецтва в Бережанському районі на  2018 рік.

3. Визначення мети Програми                                                        

Основною метою Програми є відродження, збереження та розвиток духовних здобутків, звичаїв та традицій українського народу, кращих традиційних цінностей нашого краю.

Досягнення цієї мети можливе за умови створення ефективних механізмів підтримки культурно-мистецької сфери, незалежно від форм власності, підпорядкування та правового статусу закладів культури, творчих колективів, об’єднань.

Розвиток культури в районі базується на таких засадах:

-  вдосконалення реалізації державної політики у сфері культури, збереження та розвиток існуючої мережі закладів культури, недопущення перепрофілювання, реорганізації та ліквідації, поліпшення стану матеріально-технічної бази, підвищення ролі закладів культури в соціально-культурному житті;

-  створення умов для функціонування мережі закладів культури, надання якісних культурних послуг для всіх верств населення;

-  відродження української та інших національних культур, мов, збереження культурних традицій району;

-  створення умов для розвитку аматорської  народної творчості, популяризація кращих мистецьких надбань району, проведення різноманітних культурних проектів, фестивалів та конкурсів, розвиток народної творчості, популяризація національних звичаїв і обрядів;

-  естетичне та духовне виховання дітей і юнацтва, підтримка обдарованої молоді;

-  збільшення обсягів видатків на розвиток культури;

-  збереження національної культурної спадщини (рухомих та нерухомих пам’яток і цінностей, музеїв), як основи національної культури, турбота про подальший розвиток  культур національних меншин району;

-  поповнення бібліотечних фондів сучасною книжковою продукцією;

Вище викладені концептуальні основи та завдання визначають характер районної програми підтримки та розвитку культури і мистецтва в Бережанському районі на 2018 рік.

 

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання Програми

Для якісного проведення культурно-масових заходів у сільській місцевості необхідно покращити технічне оснащення сільських клубних закладів шляхом придбання звукопідсилюючої апаратури.

З метою належного розвитку аматорського мистецтва, поліпшення виконавського рівня народних та зразкових аматорських художніх колективів необхідно придбати комплекти музичних інструментів та костюмів.

Необхідно придбати автотранспорт для виїздів аматорських художніх колективів району та покращення їх гастрольної діяльності.

Для фінансового забезпечення Програми залучаються в установленому порядку кошти районного бюджету, а також кошти з інших джерел фінансування, не заборонені чинним законодавством .  

Загальний обсяг фінансування Програми становить 801,00 тис. гривень.

Термін дії Програми –2018 рік.

 

Ресурсне забезпечення Програми

тис. гривень

Джерела фінансування Програми

Обсяг фінансування Програми

(тис. грн.)

У тому числі витрат

на 2018 рік

(тис. грн.)

Обсяг ресурсів, усього,

у тому числі:

 

801,0

 

801,0

районний бюджет

801,0

801,0

кошти інших джерел

-

-

  

5. Перелік завдань, заходів Програми та результативні показники

Для реалізації Програми необхідно виконати наступні завдання:

1) забезпечити:

-  проведення культурно-мистецьких заходів;

-  реалізацію проекту «Локальна історія»;

2) придбати:

-  автобус;

-  комплекти костюмів для народних аматорських колективів району;

-  комп’ютерну техніку для централізованої бібліотечної системи та районного будинку культури;

-  комплекти музичних інструментів для народних аматорських колективів та Жуківської державної музичної школи;

-  звукопідсилюючу апаратуру для сільських клубних закладів;

3) поповнити бібліотечні фонди бібліотек району;

4) провести ремонт експозиційної зали «Друга світова війна та Українська Повстанська Армія» краєзнавчого музею;

5) провести ремонт сцени районного будинку культури;

6) впровадити енергозберігаючі технології (заміна вікон, дверей, встановлення енергоощадних систем опалення), з метою забезпечення підвищення енергоефективності експлуатації будівель;

7) встановити систему охорони (сигналізацію) в краєзнавчому музеї.


6. Напрями діяльності та заходи з реалізації програми підтримки та розвитку культури і мистецтва

у Бережанському районі на 2018 рік

№ з/п

Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання)

Перелік заходів Програми

Строк вико-нання заходу

Виконавці

Джерела фінансу-

вання

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість),

тис. гривень,

Очікуваний

результат

1

2

3

4

5

6

7

8

1.

Розвиток аматорського мистецтва, фольклору, народних ремесел

Забезпечення прове-дення культурно-мистецьких заходів,

у тому числі:

 

 

 

 

 

1) святкування дер-жавних, професійних та календарних свят

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, заклади культури району, виконавчі комітети сільських рад

районний бюджет, бюджети сільських рад

20,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, забезпечення відзначення на належному рівні державних, професійних та календарних свят

2) районний фести-валь вертепних дійств «Ясна зірка засіяла»

січень 2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури

районний бюджет, бюджети сільських рад

1,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, стимулювання відродження народних звичаїв і традицій

3) районний огляд-конкурс читців, приурочений 204-ій річниці від дня народження Т.Шевченка

березень 2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, заклади культури району

районний бюджет, бюджети сільських рад

1,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, стимулювання вдосконалення читацької майстерності виконавців

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

4) районний фести-вальконкурс «Те-атральна мозаїка»

квітень 2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, сільські клубні заклади

районний бюджет, бюджети сільських рад

2,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, стимулювання вдосконалення театральної майстерності виконавців

5) районний фести-валь «Бережанська танцювальна весна - 2018»

травень

2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, сільські клубні заклади

районний бюджет, бюджети сільських рад

2,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, стимулювання вдосконалення танцювальної майстерності виконавців

6) ІV районний дитя-чий фестиваль-конкурс солістів-вокалістів «Дзвінкі соловейки»

червень

2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, сільські клубні заклади

районний бюджет, бюджети сільських рад

1,5

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, стимулювання вдосконалення вокальної майстерності виконавців, популяризація дитячої творчості

7) ІІІ районний фести-валь меду «Жу-Жу-Жуків»

серпень 2018 року

відділ культури, національностей, релі-гій і туризму районної державної адміністра-ції, заклади культури

 

 

 

 

 

 

районний бюджет, бюджети сільських рад

5,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, підтримка малого підприємництва та розвитку народних промислів

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

8) VІ районний огляд-конкурс вокальних колективів

жовтень

2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, сільські клубні заклади

районний бюджет, бюджети сільських рад

2,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, стимулювання вдосконалення вокальної майстерності виконавців

9) районне свято родинної творчості

«Родинне перевесло-2018»

листопад

2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, сільські клубні заклади

районний бюджет, бюджети сільських рад

1,0

покращення виконавського рівня аматорських художніх колективів, збереження родинних традицій

10) участь художніх колективів та вико-навців району у Між-народних, Всеукраїн-ських, обласних фе-стивалях, конкурсах та по обміну концертно-культурними програ-мами з іншими районами області

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, районний будинок культури, сільські клубні заклади

районний бюджет, бюджети сільських рад

15,0

популяризація аматорських художніх колективів району, стимулювання вдосконалення їхньої виконавської майстер-ності

11) нагородження переможців обласних, всеукраїнських та міжнародних конкур-сів, фестивалів та кращих працівників культури району

 

9 листо-пада

2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет

10,0

відзначення кращих праців-ників культури району, стимулювання їх до нових творчих здобутків

1

2

3

4

5

6

7

8

2.

Розвиток музейної справи

1) реалізація проекту «Локальна історія Бережанщини»

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, краєзнавчий музей

районний бюджет

6,5

забезпечення збору відео

та фотоматеріалів з історії Бережанщини

2) поповнення музей-них фондів

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, краєзнавчий музей

районний бюджет

10,0

придбання музейних експонатів

3) встановлення систе-ми охорони музею

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, краєзнавчий музей

районний бюджет

15,0

встановлення сигналізації в музеї

3.

Розвиток бібліотечної справи

поповнення бібліотечних фондів (придбання літератури, передплата періодичних видань)

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, централізована бібліо-течна система

районний бюджет

40,0

оновлення бібліотечного фонду району

4.

Охорона праці в закладах культури

1) придбання вогне-гасників

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

 

 

районний бюджет

12,0

забезпечення охорони праці та безпечних умов праці в закладах культури

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

2) проведення техніч-ного обслуговування наявних вогнегасників

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет

2,0

забезпечення охорони праці та безпечних умов праці в закладах культури

5.

Зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури району

1) придбання автобуса

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет

350,0

розширення географії кон-цертної діяльності аматор-ських художніх колективів

2) ремонт експозицій-ного залу краєзнав-чого музею «Друга світова війна та Українська Повстанська Армія»

ІІ квартал

2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, краєзнавчий музей

районний бюджет

100,0

забезпечення умов для належного зберігання та експонування музейних предметів

3) підвищення енергоефективності експлуатації будівель, впровадження енерго-зберігаючих техно-логій (заміна вікон, дверей, встановлення енергоощадних систем опалення, енергозбері-гаючих ламп)

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, виконавчі комітети сільських рад

районний бюджет, бюджети сільських рад

в межах виділених асигнувань

забезпечення економії бюджетних коштів, збереженості приміщень закладів культури, надання їм зовнішнього естетичного вигляду, створення гідних умов праці

4) придбання звуко-підсилюючої, звуко-відтворюючої апара-тури та світлового обладнання для закладів культури

протягом року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації, виконавчі комітети сільських рад

районний бюджет, бюджети сільських рад

в межах виділених асигнувань

покращення рівня проведення культурно-масових заходів, фестивалів, конкурсів, свят у сільських клубних закладах

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

5) придбання ком-плектів костюмів

ІІІ квартал

2018 року

відділ культури, національностей, релі-гій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет, бюджети сільських рад

30,0

покращення рівня проведення культурно-масових заходів, забезпечення гідних умов праці

6) придбання музич-них інструментів для народних аматорських колективів та закладів культури

ІІІ квартал

2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет, бюджети сільських рад

в межах виділених асигнувань

покращення рівня освітніх послуг, забезпечення гідних умов праці

7) придбання комп’ю-терної та копіювальної техніки для закладів культури

ІІ квартал

2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет, бюджети сільських рад

50,0

покрашення рівня надання послуг закладами культури, забезпечення гідних умов праці

8) придбання стільців для закладів культури

ІІІ квартал

2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації

районний бюджет, бюджети сільських рад

25,0

покращення рівня проведення культурно-масових заходів, фестивалів, конкурсів, свят

9) ремонт сцени районного будинку культури

ІІ квартал 2018 року

відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації,районний будинок культури

районний бюджет

100,0

забезпечення естетичного вигляду сцени та сприятливих умов роботи закладу культури

Коштів районного бюджету

801,0

 

Коштів інших бюджетів

-

 

Всього

801,0

 

 

7. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Координацію та контроль за ходом виконання Програми здійснює відділ культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації.

У разі необхідності, зміни та доповнення до Програми вносяться за поданням відділу культури, національностей, релігій і туризму районної державної адміністрації.

Виконавці інформують про хід реалізації Програми районну державну адміністрацію до 15 грудня 2018 року.