Бережанська Районна Рада

e-mail: office@berezhany-rrada.gov.ua

Друк

РАЙОННА ЦІЛЬОВА СОЦІАЛЬНА ПРОГРАМА

оздоровлення та відпочинку дітей на 2019-2021 роки

1. Паспорт програми


1.

Ініціатор розроблення програми

відділ освіти районної державної адміністрації

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми

закони України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», «Про охорону дитинства», «Про позашкільну освіту», постанова Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 323 «Про організаційне і фінансове забезпечення відпочинку та оздоровлення дітей в Україні», розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2017 року №230-р «Про схвалення Концепції ООН про права дитини» на період до 2021 року» та розпорядження голови обласної державної адміністрації від 29 жовтня 2018 року №814-од «Про проект обласної цільової соціальної програми оздоровлення та відпочинку дітей на 2019-2021 роки»

3.

Розробник програми

відділ освіти районної державної адміністрації

4.

Співрозробники програми

-

5.

Відповідальний виконавець програми

відділ освіти районної державної адміністрації

6.

Учасники програми

управління соціального захисту населення, фінансове управління, відділ освіти, служба у справах дітей районної державної адміністрації, Районне комунальне некомерційне підприємство «Бережанський центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги» Бережанської районної ради, Бережанський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області (за згодою), виконавчі комітети сільських рад

7.

Термін реалізації Програми

2019-2021 роки

1)

етапи виконання програми (для довгострокових програм)

-

8.

Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні програми

районний бюджет

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього, у тому числі:

769 тис. грн.

1)

коштів районного бюджету,

769 тис. грн.

2)

кошти інших джерел

у межах фінансування, не заборонених чинним законодавством

 

2. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована Програма

Турбота про здоров'я дітей є одним з основних показників ставлення держави до проблем підростаючого покоління. Разом з тим, на сьогоднішній день стан здоров'я дітей в Україні викликає найбільшу стурбованість. Упродовж останніх років зберігається тенденція до його погіршення, яка обумовлена впливом різних негативних факторів соціально-економічного, екологічного та психо-емоційного характеру.

Академія медичних наук України констатує, що 80% випускників шкіл мають хронічні захворювання, що часто призводить до зниження працездатності та соціальної активності молодої людини.

Останні статистичні дані ВОЗ свідчать: захворюваність дітей 7-14 років збільшилася майже на 35 %; зріс кількісний показник дитячої інвалідності.

Причому, фахівці вважають, що близько 75% хвороб у дорослих є наслідком умов життя у дитячі та молоді роки.

Тому збереження здоров'я дітей України, відновлення їх життєвих сил шляхом організації якісного, повноцінного оздоровлення та відпочинку є важливим напрямком державної політики на сучасному етапі.

Залишається високим рівень інвалідності серед дітей, що є одним з найбільш несприятливих явищ у комплексі характеристик стану здоров'я та соціального благополуччя населення. Не вдається уникнути тенденції до зростання кількості дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Окрім того, протягом 2014-2018 років в районі появились такі категорії дітей як діти учасників антитерористичної операції, а також діти тимчасово переміщених осіб.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції Державної соціальної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2021 року» проголошено, що діти мають не тільки особливі потреби, а й громадські, політичні, соціальні, культурні та економічні права. Одним із найважливіших стратегічних завдань нашої держави в забезпеченні соціального захисту дитинства є реалізація їх права на оздоровлення та відпочинок.

В районі проживає 1769 дітей шкільного віку. Протягом 2018 року оздоровленням та відпочинком охоплено 885 (50 %) дітей шкільного віку, що становить 50 % від загальної кількості, з них 27 дітей охоплені оздоровленням та 858 – відпочинком, у тому числі: 31 – із категорії дітина-сирота та діти, позбавлені батьківського піклування, 478 – із багатодітних і малозабезпечених сімей, 23 – з інвалідністю, 6 – постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи, 5 – перебуває на диспансерному обліку, 79 – творчих та обдарованих, 219 – батьки яких є працівниками агропромислового комплексу та соціальної сфери села, 14 – бездоглядних, 5 дітей внутрішньо переміщених осіб, а також 29 дітей, батьки яких є учасниками антитерористичної операції.

За час дії районної цільової соціальної програми оздоровлення та відпочинку дітей на 2016-2018 роки здійснено ряд заходів щодо надання оздоровчих послуг дітям, що проживають на території району.

У 2016 році із загальної кількості 1780 (100 %) дітей забезпечено оздоровленням та відпочинком 1027 (57 %) дітей, з яких оздоровленням (21 день) – 76 дітей, відпочинком (14 днів) – 951 дитина.

З них по пільгових категоріях:

- діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування – 21;

- діти-інваліди – 22;

- діти з багатодітних та малозабезпечених сімей – 121;

- діти, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи – 4;

- діти, які перебувають на диспансерному обліку – 5;

- діти, батьки яких є учасниками АТО - 21

- талановиті та обдаровані діти – 40;

- діти АПК та соціальної сфери села – 204

- діти внутрішньо переміщуваних осіб -1.

З місцевого бюджету для фінансового забезпечення  оздоровчої кампанії було виділено - 197 тис. грн. Із цих коштів було оздоровлено - 78 дітей, із них: на суму 94 тис. 248 грн. - 36 дітей пільгових категорій було оздоровлено в ОК «Наталія» Рахівського району Закарпатської області, 24 дитини пільгових категорій оздоровлювались в ОК «Казка» Сколівського району Львівської області на суму 61 тис. 160 грн. та 18 дітей пільгових категорій оздоровились в ОК «Збруч» смт. Скала-Подільська Борщівського району Тернопільської області на суму 39 тис. 816 грн.

За кошти обласного бюджету 11 дітей були направлені на оздоровлення в обласні стаціонарні оздоровчі заклади, зокрема: пансіонат «Лісова пісня» Борщівського району - 5 дітей та оздоровчий табір «Ромашка» с. Нирків Заліщицького району - 6 дітей.

За кошти державного бюджету 2 дітей оздоровились в ДП «Український дитячий центр» «Молода гвардія» м. Одеса та 4 дитини в Державному підприємстві України «Міжнародний дитячий центр «Артек» Пуща Водиця біля м. Київ.

Із 02 по 05 вересня 2016 року відділом освіти районної державної адміністрації організовано військово-патріотичний табір на горі Лисоня «До 100-річчя боїв», де було охоплено відпочинком 270 молодих людей.

Влітку 2016 року на базі шкіл району відпочивали 667 дітей у 6 мовних таборах та у 14 таборах з денним перебуванням дітей, на харчування, яких виділено - 9,8 тис. грн з районного бюджету.

У 2017 році забезпечено оздоровленням та відпочинком 895 дітей (50,3 %), з яких оздоровленням – 33 дітей (1,9 %), відпочинком – 862 дитини (48,4 %). З місцевого бюджету для фінансового забезпечення  оздоровчої кампанії було виділено - 139,5 тис. грн. За ці кошти 38 дітей пільгових категорій оздоровились в ОК «Збруч» смт. Скала-Подільська Борщівського району та дитячому оздоровчому комплексі «Наталія» Рахівського району Закарпатської області.

Протягом 2017 року за рахунок коштів державного бюджету 33 дітей було направлено на оздоровлення в державне підприємство «Український дитячий центр «Молода гвардія» (м. Одеса), державне підприємство «Міжнародний дитячий центр «Артек» (м. Київ), в межах Тернопільської області - дочірнє підприємство-оздоровчий комплекс «Лісовий» с. Скоморохи Бучацького району, дитячий стаціонарний оздоровчий заклад «Лісова пісня» м. Борщів, дитячий оздоровчий комплекс «Збруч» м. Скала-Подільська Борщівського району та дитячий стаціонарний оздоровчий заклад «Ромашка» с. Нирків Заліщицького району.

Протягом літнього періоду при загальноосвітніх навчальних закладах району функціонували 22 пришкільні мовні табори, де відпочивали 678 дітей району. При греко-католицьких церквах організовано відпочинок, де охоплено 352 дітей.

Із 18 по 23 липня 2017 року відділом освіти районної державної адміністрації організовано на хуторі Соколиця біля с. Саранчуки вишкільно-оздоровчий табір ім. І. Гавдиди «Лисоня», де відпочивало 34 дитини з району.

У 2018 році із загальної кількості 1769 дітей (віком від 7 до 17 років включно) забезпечено оздоровленням та відпочинком 50% дітей, тобто 885 (50 %) дітей, з яких оздоровленням – 27 (1,5 %) дітей, відпочинком – 858 (48,5 %) дітей.

Із пільгової категорії дітей, які потребують соціальної уваги та підтримки, оздоровленням та відпочинком забезпечено:

- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 31;

- дітей-інвалідів – 23;

- дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей – 478;

- дітей, батьки, яких є учасниками АТО – 29;

- дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи – 6;

- дітей внутрішньо переміщуваних осіб – 5;

- дітей, які перебувають на диспансерному обліку – 5;

- талановитих та обдарованих дітей – 53;

- дітей АПК та соціальної сфери села – 219.

З місцевого бюджету для фінансового забезпечення  оздоровчої кампанії було виділено – 100 тис. грн. За ці кошти 31 дитина з пільгових категорій відпочивала в ДОК «Збруч» смт. Скала-Подільська Борщівського району та в ОК «Лісовий дзвінок» с. Скоморохи Бучацького району Тернопільської області.

Протягом 2018 року за рахунок коштів державного та обласного бюджету 27 дітей було направлено на оздоровлення в державне підприємство «Український дитячий центр «Молода гвардія» (м. Одеса), державне підприємство «Міжнародний дитячий центр «Артек» (м. Київ), в межах Тернопільської області - дочірнє підприємство-оздоровчий комплекс «Лісовий» с. Скоморохи Бучацького району, дитячий оздоровчий комплекс «Збруч» с.м.т. Скала-Подільська Борщівського району та дитячий стаціонарний оздоровчий заклад «Ромашка» с. Нирків Заліщицького району.

При греко-католицьких церквах було організовано відпочинок, де охоплено близько 186 дітей.

Протягом літнього періоду при закладах загальної середньої освіти району функціонувало 20 літніх мовних таборів, де відпочивали 639 дітей району.

Загалом, за час дії попередньої програми протягом трьох років оздоровленням та відпочинком вдалося охопити 2807 дітей, з них: оздоровленням (21 день) охоплено 136 дітей, відпочинком (14 днів) – 2671 дітей. Тобто якісними оздоровчими послугами вдалося охопити лише 15,1% дітей.

Організація оздоровлення та відпочинку дітей проводилась за кошти державного, обласного та районного бюджетів, профспілкових та батьківських коштів.

У 2015 році Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності припинив фінансування оздоровлення дітей.

Однак, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції Державної соціальної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» передбачено охопити оздоровленням та відпочинком не менше, ніж 50% дітей шкільного віку, що проживають на території кожної із областей, в тому числі оздоровити (21 день за рахунок придбання путівок до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку) необхідно 100% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також 70% дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей. Саме для виконання завдань, передбачених цим законом, необхідно залучати кошти районного та сільських бюджетів, а також кошти інших джерел, що не суперечать чинному законодавству.

Терміни, які застосовуються в Програмі, вживаються в значенні, наведеному в статті 1 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей».

3. Визначення мети Програми

Метою Програми є створення сприятливих умов та реалізація права на якісне оздоровлення і відпочинок дітей.

Досягнення поставленої мети здійснюватиметься шляхом оздоровчої, організаційно-координаційної та освітньо-виховної діяльності.

Реалізація заходів з оздоровлення та відпочинку дітей відповідає пріоритетним напрямкам розвитку району.

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання Програми

Розвиток сфери оздоровлення та відпочинку дітей є передумовою сприятливого соціально-економічного і демографічного майбутнього, отже потребує першочергового вирішення як проблеми національного значення.

Основними шляхами розв’язання проблем у сфері оздоровлення та відпочинку дітей є здійснення заходів із оздоровчої, організаційно-координаційної та освітньо-виховної діяльності.

Виходячи з того, що в районі 885 дітей належать до пільгових категорій, з метою надання якісного оздоровлення та відпочинку більшій кількості дітей, планується за рахунок коштів районного та обласного бюджету надавати путівки лише 1 раз в рік у період дії Програми.

Термін дії Програми: 2019-2021 роки.

Середня вартість путівки для названих вище категорій дітей становить – 5250 гривень з розрахунку 250 грн/день х 21 день (вартість визначена за результатами закупівель конкурсних торгів проведених влітку 2018 року).

Видатки, пов'язані з організацією і проведенням оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки планується здійснити за рахунок коштів обласного та районного бюджету, та коштів інших джерел, що не суперечать чинному законодавству.

Загальний обсяг коштів, що передбачається залучити для виконання Програми 769 тисяч гривень - кошти районного бюджету. До виконання Програми будуть залучені також спонсорські, профспілкові кошти.

Ресурсне забезпечення Програми

                                                                                                                            тис. грн.

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми

Етапи виконання Програми

Усього витрат на виконання Програми

2019 рік

2020 рік

2021 рік

Обсяг ресурсів, усього,

у тому числі:

312,5

346,0

380,5

769,0

районий бюджет

232,5

256,0

280,5

769,0

 

5. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники

Виконання Програми надасть змогу забезпечити досягнення її цілей:

- придбання путівок до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. Охоплення організованим оздоровленням та відпочинком не менше 50 % дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки щороку під час літніх канікул;

- проведення нарад, семінарів та тренінгів з питань підготовки, проведення оздоровчих кампаній і підведення їх підсумків, забезпечення діяльності координаційної ради з питань оздоровлення та відпочинку дітей;

- покращення роботи мережі пришкільних таборів;

- здійснення обстежень закладів загальної середньої освіти району, щодо стану підготовки до проведення пришкільних таборів, проведення в установленому порядку перевірок дотримання норм харчування;

- забезпечення санітарно-епідемічного нагляду, дотримання вимог протипожежної безпеки, нагляду за підготовкою, відкриттям та функціонуванням дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, дотримання правил безпеки під час перебування в закладах загальної середньої освіти району, на базі яких проводитимуться пришкільні табори;

- організація, на базі закладів загальної середньої освіти району, де проводитимуться пришкільні табори, роботи виїзних консультативних пунктів працівниками центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

- розроблення та затвердження картотеки справ, погодженої із санітарно-епідеміологічною службою;

- покращення матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти району, де проводитимуться пришкільні табори;

- залучення підприємств агропромислового комплексу району до надання фінансової та матеріальної допомоги в організації літнього оздоровлення та відпочинку дітей працівників агропромислового комплексу;

- висвітлення інформації про підготовку та проведення оздоровлення та відпочинку дітей, діяльність закладів загальної середньої освіти району, де проводитимуться пришкільні табори в засобах масової інформації;

- надання організаційно-методичної допомоги працівникам закладів загальної середньої освіти району, на базі яких проводитимуться пришкільні табори;

- проведення зустрічей, семінарів та лекцій з підлітками, схильними до правопорушень, напередодні відкриття оздоровчих сезонів та під час оздоровчих кампаній в закладах загальної середньої освіти району, на базі яких проводитимуться пришкільні табори;

- проведення концертних програм, вистав, театралізованих і культурологічних заходів, спортивних змагань в закладах загальної середньої освіти району, на базі яких проводитимуться пришкільні табори. Розширення маршрутів туристичних поїздок, подорожей, походів;

- залучення до співпраці дитячих, молодіжних та жіночих громадських організацій, благодійних фондів.

Результативні показники ефективності Програми (до кількості охоплених оздоровленням та відпочинком дітей) становлять: для придбання путівок – 5670,0 грн.; для організації харчування в пришкільних таборах – 308,0 грн. на одну дитину.

 

7. Координація та контроль за ходом виконання програми

Координація та контроль за виконанням Програми, покладається на відділ освіти районної державної адміністрації.

Структурним підрозділам районної державної адміністрації, виконавчим комітетам сільських рад забезпечити виконання заходів Програми та про виконану роботу інформувати районну державну адміністрацію до 01 грудня впродовж строку дії Програми.

Відділу освіти районної державної адміністрації інформувати управління сім’ї та молоді облдержадміністрації щороку до 15 грудня впродовж строку дії Програми.

 

6. Напрями діяльності та заходи районної цільової соціальної програми оздоровлення та відпочинку дітей на 2019-2021 роки

з/п

Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання)

Перелік заходів Програми

Строк виконання заходу

Виконавці

Джерела фінансування

Орієнтовні обсяги

фінансування (вартість), тис. гривень

Очікуваний результат

2019 рік

2020 рік

2021 рік

1

Оздоровча діяльність

1. Придбання путівок до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку для дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, дітей внутрішньо-переміщених осіб, дітей, батьки яких є учасниками    антитерористичної операції дітей, а також дітей, що проживають у зоні конфлікту (Донецька та Луганська області)

щороку

відділи агропромислового розвитку, освіти районної державної адміністрації

районний бюджет

170,0

180,0

190,0

охоплення організованим

оздоровленням та

відпочинком

протягом літніх

канікул дітей, які

потребують

особливої

соціальної уваги та

підтримки:

у 2019 році – 40 дітей;

у 2020 році - 50 дітей;

у 2021 році - 60 дітей.

2. Організація тематичних ви- шкільних наметових таборів національно-патріотичного виховання

щороку

відділ освіти районної державної адміністрації

районний бюджет

20,0

25,0

30,0

виховання у дітей почуття національної свідомості, патріотизму та популяризації європейських демократичних цінностей в організованих таборах :

у 2019 році – 45 дітей;

у 2020 році - 55 дітей;

у 2021 році - 65 дітей;

3. Організація роботи
(забезпечення харчування)
у пришкільних таборах

щороку

відділ освіти районної державної адміністрації,

виконавчі комітети сільських рад

районний бюджет

30,0

35,0

40,0

охоплення відпочинком протягом літніх канікул дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, забезпечення харчування у (мовних) пришкільних таборах:

у 2019 році - 550 дітей;

у 2020 році - 560 дітей;

у 2021 році - 570 дітей;

4. Оплата транспортних послуг щодо перевезення дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, в першу чергу дітей, батьки яких є учасниками антитерористичної операції по території України

щороку

відділ освіти районної державної адміністрації

районний бюджет

10,0

12,0

15,0

забезпечення перевезення (в межах України) дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, в першу чергу дітей, батьки яких є учасниками антитерористичної операції, направлених на відпочинок у країни Європи:

у 2019 році - 40 дітей;

у 2020 році - 50 дітей;

у 2021 році - 60 дітей;

2

Організаційно-координаційна   діяльність

1. Проведення нарад, семінарів-тренінгів з питань підготовки, проведення оздоровчих кампаній і підбиття їх підсумків, забезпечення діяльності координаційної ради з питань оздоровлення та відпочинку дітей

щороку

відділ освіти районної державної адміністрації

районний бюджет

1,0

1,5

2,0

покращення роботи координаційної ради з питань оздоровлення та відпочинку дітей , проведення семінарів –тренінгів, нарад, засідань колегій щороку

2. Здійснення обстеження закладів загальної середньої освіти щодо проведення пришкільних таборів, проведення в установленому порядку перевірки дотримання норм перебування та харчування у пришкільних таборах

щороку

відділ освіти районної державної адміністрації,

Бережанський районний відділ управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (за згодою), виконавчі комітети сільських рад

районний бюджет

1,5

2,5

3,5

покращення якості надання дітям послуг з оздоровлення та відпочинку: здійснення перевірки дотримання норм перебування та харчування у пришкільних таборах

3. Сприяти залученню підприємств агропромислового комплексу району до надання фінансової та матеріальної допомоги в організації літнього оздоровлення та відпочинку дітей працівників агропромислового комплексу

постійно

відділ агропромислового розвитку районної державної адміністрації

не потребує фінансування

-

-

-

забезпечити якісними послугами з оздоровлення та відпочинку дітей працівників агропромислового комплексу

Кошти районного бюджету

232,5

256,0

280,5

Всього за Програмою

232,5

256,0

280,5