Новини
Друк

"Із Заходу на Схід ми – один нарід"

Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки в єдину Україну – надзвичайно важлива історична подія 1919 року, яка увійшла до національного календаря як велике державне свято – День Соборності України. Це була урочиста, єдина в своєму роді істо­рична маніфестація братерства українського народу. Вона не лише справила велике враження на всіх учасників, але й почала нову добу в житті народу. Ця заява єдності всього народу назавжди знищила штучно збудований фізичний і духовний кордон між його гілками. Вперше за сотні років був зроблений черговий крок до об’єднання більшості етнічних українських земель в єдину державу.

Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні проходило 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Вона стала наймасовішою за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрацією українців – понад 30 тис. осіб. У 71-у річницю Акта Злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбу­лася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – "живий ланцюг" як символ єдності східних і західних земель та знак ушанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова, в якому брали участь і жителі Бережанщини. Акція стала одним зі свідчень того, що українці подолали страх перед тоталітарним режимом і готові протистояти викликам бездуховних комуністичних тиранів, антинародній політиці тогочасної влади.

Сто років тому український народ в акції єдності проголосив Україну соборною державою, тож нині маємо робити висновки з то­го пе­ріоду. Адже кроки, зроблені тоді, дали можливість проголосити незалежність України.

22 січня із нагоди 100-річ­чя Соборності України на площі Ринок у Бережанах відбулося велелюдне віче. Присутні у спільній мо­литві молилися за єдину соборну Українську державу. Захід завершився символічною Всеукраїнською акцією єднання – "живим ланцюгом", через який пронесли велике полотнище Державного Прапора України, передаючи його з рук в руки. Мешканці Бережанщини, у тому числі духовен­ство, представники влади й громадськості, працівники установ, організацій, школярі й студенти, з Державними Прапорами взялися за руки, підтри­мавши ініціативу, започатковану ще на початку 1990-х років.