Новини
Друк

30-річчя з дня заснування Української Гельсінської спілки відзначили у Тернополі

Днями у Тернополі в залі обласної філармонії урочисто відзначили 30 річницю з часу заснування Тернопільської філії Української Гельсінської спілки. Учасниками урочистостей були ветерани Української Гельсінської спілки (УГС), колишні дисиденти, правозахисники, активісти національно-визвольних змагань з Тернопільщини кінця 80-х – початку 90-х років минулого століття, які присвятили себе боротьбі за відновлення Української незалежної держави.

У заходах взяли участь і виступили з вітальним словом голова Тернопільської ОДА Степан Барна, перший заступник голови обласної ради Василь Деревляний, міський голова Тернополя Сергій Надал. Також поділились спогадами про період становлення УГС та боротьби з тоталітарним режимом колишні політвязні, а згодом правозахисники та активісти УГС народні депутати першого демократичного скликання Микола Горбаль та Олесь Шевченко, ветерани УГС і побратими Левка Горохівського: Петро Маленький, Євген Філь, Юрій Моргун, Іван Сута та багато інших.

Українська Гельсінська спілка формально була заснована як правозахисна організація, проте насправді проводила політичну діяльність і була одним із засобів боротьби за права людини та встановлення незалежності України. Першим її керівником став письменник Микола Руденко, а серед засновників були такі відомі дисиденти, як Петро Григоренко, Левко Лук'яненко, Іван Кандиба, Надія Світлична, В'ячеслав Чорновіл, Василь Стус, Святослав Карванський, Оксана Мешко, Олесь Бердник.

Українська Гельсінська Спілка як політична організація гідно пройшла свій історичний шлях боротьби за самостійну Україну і завершила його 2 травня 1990 року, коли на Установчому з'їзді Української республіканської партії в повному складі влилась в новостворену політичну партію.

Учасникам зібрання продемонстрували відеофільм-хроніку періоду діяльності УГС та політичної боротьби українців за Незалежність.

Завершились урочистості концертом гурту «Хорея Козацька» під керівництвом народного артиста України Тараса Компаніченка.

Бережанщину на цьому ювілейному заході представляли ветерани УГС Ярослав Хмарний, Петро Кузів, Іван Головацький, Володимир Кривко, Олександра Масна, Богдан Ільків та Ярослав Кудла.